Dlaczego ćwiczenia aerobowe to sekret długiego i szczęśliwego życia

Ćwiczenia aerobowe to wszelkie czynności, które zwiększają częstość oddechów i powodują pocenie się. Nazywa się je także ćwiczeniami kardio lub treningiem wytrzymałościowym. Inne rodzaje aktywności fizycznej, takie jak trening siłowy, również mają korzystny wpływ na zdrowie. Jednak zwiększenie intensywności treningów aerobowych może pomóc w spaleniu większej ilości kalorii i zwiększyć metabolizm. Może to prowadzić do szybszej utraty wagi, poprawy zdrowia serca i większej wytrzymałości na inne czynności. American Heart Association zaleca co najmniej 150 minut ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności tygodniowo w celu zmniejszenia czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i udaru mózgu. A zatem, w jaki sposób ćwiczenia aerobowe wpływają korzystnie na zdrowie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej...

Krótkie wprowadzenie do ćwiczeń aerobowych

Ćwiczenia aerobowe to każda aktywność, która pobudza serce do pracy z niską intensywnością, ale na tyle długo, by zwiększyć częstość oddechów. Może to być np. chodzenie, jazda na rowerze czy joga. Chociaż ćwiczenia aerobowe przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, należy pamiętać, że z każdą forsowną aktywnością fizyczną wiąże się pewne ryzyko. Na przykład osoby cierpiące na pewne schorzenia lub urazy powinny unikać ćwiczeń aerobowych lub ograniczyć ich intensywność.

Jeśli nie jesteś pewien, czy powinieneś wykonywać ćwiczenia aerobowe, skonsultuj się z lekarzem, aby upewnić się, że są one dla Ciebie bezpieczne. Ćwiczenia aerobowe, jeśli są wykonywane prawidłowo, mogą zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób serca, cukrzycy, osteoporozy i innych chorób przewlekłych. Osoby, które regularnie ćwiczą, mogą także odczuwać poprawę nastroju i samooceny, mieć lepszy sen i mniejszy stres. Istnieje wiele rodzajów ćwiczeń aerobowych: Spacery: Jest to jedno z najłatwiejszych do wykonania ćwiczeń aerobowych, które można wykonywać w dowolnym miejscu, nawet na bieżni w domu.

Jak ćwiczenia aerobowe wpływają korzystnie na ciało i umysł?

Ćwiczenia fizyczne są korzystne dla zdrowia i samopoczucia psychicznego. Kiedy ciało jest aktywne, uwalnia substancje chemiczne, takie jak endorfiny, serotonina i dopamina, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwy, spokojny i zadowolony. Ćwiczenia fizyczne pomagają także lepiej spać, poprawiają nastrój i zmniejszają stres. Jeśli ćwiczenia aerobowe staną się nawykiem, mogą obniżyć ciśnienie krwi, poziom złego cholesterolu oraz ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Ćwiczenia fizyczne pomagają także spalić dodatkowe kalorie i budować mięśnie. Może to pomóc w utracie wagi, jeśli spożywa się mniej kalorii, niż organizm potrzebuje do funkcjonowania. Jeśli starasz się schudnąć, warto połączyć zdrowe nawyki żywieniowe z ćwiczeniami aerobowymi.